Mammografia

Przygotowania, przeciwskazania, przebieg badania

Mammografia jest metodą wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie w celu uwidocznienia struktury gruczołów piersiowych - jest podstawowym badaniem radiologicznym służącym do ich oceny u kobiet po 40 roku życia.
Badanienie wymaga wcześniejszego przygotowania, należy je wykonywać w I fazie cyklu (najlepiej między 6. a 12. dniem).
W dniu badania należy ograniczyć stosowanie środków kosmetycznych na okolicę gruczołów piersiowych oraz dołów pachowych.
Należy dostarczyć wyniki badań poprzednich do porównania.

W Pracowni wykonywane są badania mammograficzne w ramach „Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi”.

Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi obejmuje kobiety w wieku 50 do 69 lat, u których nie była wykonywana mammografia w ciągu ostatnich 2 lat. Do wykonania badania w ramach programu nie jest wymagane skierowanie, badanie jest bezpłatne.

Badania możecie Państwo wykonać w Tychach.
Najlepiej zgłosić się do badania w dwuczęściowym ubraniu.
Mammografia nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać, aby w dniu badania nie stosować kosmetyków, jak pudry, dezodoranty pudrowe itp, które mogą imitować mikrozwapnienia. Jeżeli wcześniej były wykonywania badania mammograficzne lub USG piersi, należy przynieść ze sobą ich wyniki (przede wszystkim zdjęcia).Pozwolą one lekarzowi opisującemu na ocenę porównawczą mammografii.
Przeciwwskazaniem do wykonania zdjęć mammograficznych, podobnie jak klasycznych zdjęć rentgenowskich, jest ciąża. W związku z tym u kobiet miesiączkujących badanie powinno być wykonywane jedynie w pierwszych 10 dniach cyklu (optymalnie 3-12 dzień) lub po potwierdzeniu testem ciążowym, że kobieta u której ma być wykonana mammografia nie jest w ciąży.
W trakcie wykonywania zdjęć stosowany jest ucisk piersi - ma on na celu zmniejszenie grubości piersi co wiąże się z użyciem mniejszej dawki promieniowania rentgenowskiego do wykonania zdjęć i z ich lepszą jakością. Właściwy stopień ucisku piersi łatwiej osiągnąć w pierwszej połowie cyklu, gdyż u części kobiet stają się one bardziej wrażliwe na dotyk przed miesiączką.

Poznaj pracownie

Pracownia Mammografii w Tychach

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW
BUDŻETU PAŃSTWA

Program wieloletni „Narodowa Strategia Onkologiczna”
Zadanie: Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy

Wartość dofinansowania: 599 339,60 zł
Całkowita wartość Zadania: 622.143,80 zł
Cel Zadania: Dążenie do zapewnienia dostępu do najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych poprzez wymianę wyeksploatowanych mammografów analogowych i ucyfrowionych na nowe aparaty cyfrowe dedykowane do pracowni stacjonarnych lub mobilnych podmiotów leczniczych, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zawartej z publicznym płatnikiem, w tym w zakresie realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Programu profilaktyki raka piersiPracownia Mammografii wyposażona jest w zaawansowany, w pełni zautomatyzowany, cyfrowy system Mammomat Fusion firmy Siemens, spełniający najostrzejsze normy jakości obrazowania i dawki promieniowania jakie obowiązują w mammografii przesiewowej.

Kontakt

logo tomograf
Oddział Tychy:
Al. Bielska 105, 43-100 Tychy
Telefon:
+48 32 217 51 40
Rejestracja/Ustalanie terminów badań
Informacja o pierwszych wolnych terminach
Informacja czy wynik badania jest gotowy do odbioru
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - piątek: 8.00 - 18.00
Sobota: 9.00 - 14.00
Mapa dojazdu
Oddział Mikołów:
ul. Waryńskiego 2, 43-190 Mikołów
Telefon:
+48 32 322 03 77
Rejestracja / Ustalanie terminów badań
Informacja o pierwszych wolnych terminach
Informacja czy wynik badania jest gotowy do odbioru
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - piątek: 8.00 - 18.00
Mapa dojazdu
Go to top